Kategorie "Nezařazené"

První svátek vánoční – 25.12.

První svátek vánoční-svatek-25-Prosinec

První svátek vánoční – 25.12.

Význam svátku

Slavnost Narození Páně či Boží hod vánoční (lat. nativitas Domini) je vlastním dnem oslavy narození Ježíše Krista, tedy Vánoc. V západní liturgické tradici slavnost připadá na 25. prosince.

Podle českého kalendáře je První svátek vánoční 25. prosince.
Zobrazit celý článek

Den upálení mistra Jana Husa – 6.7.

svatek-6-Červenec-Den upálení mistra Jana HusaDen upálení mistra Jana Husa 6.7.

Význam svátku

Den upálení mistra Jana Husa je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 6. července. Je daný § 1 zákona číslo 245/2000 Sb. Slaví se jako připomenutí upálení kněze a reformátora mistra Jana Husa během Kostnického koncilu v roce 1415.
Zobrazit celý článek

Svátek Petr a Pavel – 29.6.

svatek-29-Červen-Petr a PavelKdy má svátek Petr a Pavel ?

Petr a Pavel má svátek 7.1.

Význam svátku

Svatý Petr apoštol a svatý Pavel z Tarsu byly vůdčí postavy raného křesťanství.

Pavel je populární mužské křestní jméno, pochází z latiny, kde paulus znamená malý, nepatrný. Ve starém Římě se jednalo o cognomen.

Jméno Petr čeština odvodila ze starého řeckého jména Petros, kde základ tvoří řecký výraz pro skálu – petra. Nositel tohoto jména je tedy „skálopevný“, „pevný jako skála“, „stálý“. Petr bylo jméno prvního z Ježíšových apoštolů. Ženskou variantou jména je Petra.

Podle českého kalendáře jmenin mají svátek 29. června.
Zobrazit celý článek

Post dva

Lorem Ipsum je demonstrativní výplňový text používaný v tiskařském a knihařském průmyslu. Lorem Ipsum je považováno za standard v této oblasti už od začátku 16. století, kdy dnes neznámý tiskař vzal kusy textu a na jejich základě vytvořil speciální vzorovou knihu. Jeho odkaz nevydržel pouze pět století, on přežil i nástup elektronické sazby v podstatě beze změny. Nejvíce popularizováno bylo Lorem Ipsum v šedesátých letech 20. století, kdy byly vydávány speciální vzorníky s jeho pasážemi a později pak díky počítačovým DTP programům jako Aldus PageMaker. Je obecně známou věcí, že člověk bývá při zkoumání grafického návrhu rozptylován okolním textem, pokud mu dává nějaký smysl. Úkolem Lorem Ipsum je pak nahradit klasický smysluplný text

Zobrazit celý článek

Svátek Ctibor – 9.5.

svatek-9-Kveten-CtiborKdy má svátek Ctibor ?

Ctibor má svátek 9.5.

Význam svátku

Ctibor (zastarale také Stibor) je mužské křestní jméno slovanského (českého) původu. Jméno vzniklo spojením výrazů pro „čest“ a pro „boj“ – znamená tedy „bojovník za čest“.

Podle českého kalendáře má svátek 9. května.
Zobrazit celý článek

Svátek Světlana – 20.3.

svatek-20-brezen-SvětlanaKdy má svátek Světlana ?

Světlana má svátek 20.3.

Význam svátku

Světlana je slovanské jméno, které dosáhlo velké obliby především v Rusku. Pochází z ruského slova svět, které znamená „světlá“, „jasná“.

Světlana je ženské křestní jméno ruského původu. Podle českého kalendáře má svátek 20. března.
Zobrazit celý článek

Svátek Rút – 14.3.

svatek-14-brezen-RútKdy má svátek Rút ?

Rút má svátek 14.3.

Význam svátku

Rút je ženské jméno. Podle českého kalendáře má svátek 14. března.

Rút nebo také Rut je jméno hebrejského původu, odvozené patrně od slova reúth, které znamená „přátelství“. Jméno tedy můžeme přeložit jako „přítelkyně“.
Zobrazit celý článek